Brizle su naziv za određenu vrstu žlezda koje se koriste u kulinarstvu, najčešće potiču od teleta ili jagnjeta, i to timus (prsna žlezda) ili pankreas (gušterača). Timus je žlezda koja je aktivna tokom mladosti životinje, a njen zadatak je razvoj imunološkog sistema. Ove žlezde su cenjene u gastronomiji zbog svoje mekane teksture i bogatog ukusa. Brizle se najčešće pripremaju prženjem, pečenjem ili kuvanjem, i spadaju u delikatesne namirnice.
Upotreba brizli u kulinarstvu datira još iz vremena antičkih civilizacija, kada su ljudi koristili gotovo sve delove životinja koje su lovili. Vremenom, kako su kuhinje različitih naroda evoluirale, brizle su postale delikatesna namirnica, posebno u francuskoj i italijanskoj kuhinji, ali i širom sveta.
Francuska kuhinja ima dugu tradiciju pripreme brizli, koje se često koriste u složenim jelima sa bogatim sosovima. U Italiji, brizle su takođe popularne, posebno u regionima kao što su Pijemont i Toskana, gde se koriste u raznim jelima, poput prženih brizli sa limunom.
Tokom vekova, brizle su postale simbol vrhunske gastronomije i često su deo jelovnika luksuznih restorana. Priprema brizli zahteva pažnju i veštinu, jer je neophodno prethodno ih blanširati i pažljivo obraditi kako bi se postigao željeni ukus i tekstura.
Brizle danas
Danas se brizle smatraju gurmanskim specijalitetom i najčešće se koriste u visokoj kuhinji. Popularnost im je ponovo porasla sa rastom interesovanja za tradicionalne namirnice i “nose-to-tail” pristup kuvanju, gde se koristi svaki deo životinje kako bi se smanjilo bacanje hrane. Iako brizle nisu široko zastupljene u svakodnevnoj ishrani, u restoranima se često nalaze na menijima kao deo rafiniranih jela.
U modernim kuhinjama brizle se kombinuju sa različitim tehnikama i ukusima, uključujući prženje, pečenje ili čak su-vide pripremu, što im daje poseban ukus i teksturu.
Evo recepta za brizle (teleće brizle) sa načinom pripreme:
Sastojci:
- 500 g telećih brizli
- 1 limun (sok)
- 1 glavica crnog luka (sitno seckana)
- 2 čena belog luka (sitno seckana)
- 100 ml belog vina
- 100 ml pileće supe (ili voda)
- 2 kašike maslinovog ulja
- 50 g maslaca
- So, biber po ukusu
- Peršun (sitno seckan) za dekoraciju
Priprema:
- Priprema brizli:
- Brizle prvo potopiti u hladnu vodu sa malo limunovog soka i ostaviti da odstoje oko 30 minuta. Ovaj korak pomaže da se brizle pročiste.
- Nakon toga, brizle blanširati – staviti ih u lonac sa ključalom vodom na oko 3-4 minuta. Potom ih odmah prebaciti u posudu sa ledenom vodom kako bi se zaustavio proces kuvanja.
- Ocediti i pažljivo skinuti opnu sa brizli, pazeći da ostanu celovite.
- Prženje brizli:
- U tiganju zagrejati maslinovo ulje i maslac.
- Brizle posoliti i pobiberiti, zatim ih pržiti u tiganju dok ne dobiju lepu zlatnu boju sa obe strane (oko 4-5 minuta sa svake strane).
- Priprema sosa:
- Kada su brizle lepo ispržene, izvaditi ih iz tiganja i ostaviti sa strane.
- U isti tiganj dodati seckani crni i beli luk i pržiti dok ne omekšaju.
- Dodati belo vino i pustiti da vri 1-2 minuta kako bi alkohol ispario.
- Zatim dodati pileću supu (ili vodu) i kuvati dok se sos ne zgusne.
- Vratiti brizle u tiganj i kuvati ih još nekoliko minuta u sosu, dok ne upiju arome.
- Serviranje:
- Brizle servirati na tanjir, preliti sosom iz tiganja i posuti sitno seckanim peršunom.
- Po želji, mogu se poslužiti uz pire krompir, rižoto ili svežu salatu.
Prijatno!
Jos ovakvih ukusnih recepata možete pronaći na sajtu chefdragomir.com